Прва бибилиотека Српског центра настала је преузимањем целокупног књижевног фонда бившег Југословенског конзулата у Бечу, након распада заједничке државе. На почетку је библиотека бројала око 6000 наслова и радила је до 2008. године.
Уз подршку амбасаде Републике Србије у Аустрији библиотека је поново отворена 2016. године. Амбасада Републике Србије у Аустрији заслужна је и за сарадњу са Народном библиотеком Србије, чији је управник, господин Ласло Блашковић 2016. и 2017. године предао укупно 328 књига нашем удружењу.
Библиотека престаје да буде активна све до 19.12.2020. године, када поново почиње са радом. Крајем 2019. године, група студената се окупила са идејом да се изнова попишу све књиге које се налазе у библиотеци. Након петомесечног рада, пописано је укупно око 7000 наслова.
Средином 2020. године Српски центар ступа у контакт са представницима Библиотеке града Београда, са намером да модернизује и обогати нову, реновирану библиотеку. Почетком августа 2020. године Библиотека града Београда уручује донацију од 222 наслова.
Иако је од оснивања бечког огранка Просвјете непрекидно сакупљана литература разних жанрова, ова библиотека је угледала светлост дана тек десетак година касније, тачније у мају 2021. године.
Уз подршку разних донатора, као и српских организација из Србије и Српске прикупљено је око 1500 наслова, а њихов број се и дан данас непрестано увећава.
Библиотека се налази у просторијама бечке Просвјете, а о више детаља можете се информисати кликом на дугме "посети страницу библиотеке".
Захваљујући подршци СПЦ Копер, старешине цркве Томе Ћирковића и оца Дејана Мандића, Блаженке Тривунчић, бивше координаторке за српску допунску школу при Министарству просвете Републике Србије, учитељици Драгој Давид, као и свим родитељима који су донирали и помогли другима да донирају књиге, крајем 2023. године настала је библиотека српске допунске школе на словеначкој обали у Парохијском дому у Копру.
Тренутно библиотека броји око 1500 књига са тенденцијом да се овај број убрзано увећава.
Првенствено залагањем Драгана Васића да се добије нови простор, ова малена библиотека има намеру да се развија и постане, не само дечја библиотека, већ и библиотека коју користе одрасли.